Show Results

2017

Seymour A&P

7th October 2017. 
Judge: Chris Williams

Baringhup Yusi – 2nd in class Junior Female Brown
Baringhup Yarrawah – 3rd in class Junior Male Brown

Australian Alpaca Spectacular

Baringhup Yanqui at Spectacular

24-27th August 2017. 
Judges: Lyn Dickson & Joanne Ham

Baringhup Yanqui – 2nd in class Junior Male Brown
Baringhup Yarrawah – 3rd in class Brown Progeny (Millduck Jarrah)

Ballarat Alpaca Show

30th July 2017. 
Judge: Diane Marks

Baringhup Yanqui – 1st in class Junior Male Brown
Baringhup Xena – 1st in class Intermediate Female Black

Hamilton AlpacaFest

17-18th June 2017
Judge: Chris Williams

Baringhup Yanqui – 1st in class Junior Male Brown
Baringhup Yarrawah – 2nd in class Junior Male Brown
Baringhup Xena – 1st in class Intermediate Female Black

Colour Classic South Australia

6-7th May 2017
Judges: Natasha Clark & Ben Schmaal

Baringhup Yarrawah – 1st in class Junior Male Brown
Baringhup Yanqui – 2nd in class Junior Male Brown

Wodonga Show

18th March 2017. 
Judge: Jo Ham

Baringhup Xena  – 2nd in class Junior Female Black
Baringhup Xanthe – 3rd in class Intermediate Female Med-Dark Fawn
Baringhup Wilis – 3rd in class Adult Female Med-Dark Fawn
Baringhup Willow – 1st in class Adult Female Brown

Creswick Fleece Show

11th-12th March 2017
Judge: Jillian Holmes

Baringhup Willow – 1st in class 18-30 mth Brown
Baringhup Vortex – 2nd in class 30-48 mth Brown

Berwick  A & P Show

25th February 2017. 
Judge: Kylie Martin

Baringhup Vincent VG  – 1st in class Senior Male Med-Dark Fawn
Baringhup Vortex – 1st in class Senior Male Brown

2016

Bendigo Show

22nd October 2016. 
Judges: Angela Preuss & Marc Mullett

Baringhup Xerxes – 3rd in class Junior Male Light Fawn
Baringhup Waris – 2nd in class Adult Female Med-Dark Fawn
Baringhup Willow – 2nd in class Adult Female Brown

Seymour A&P

1st October 2016. 
Judges: Dean Ford & Peter Kennedy

Baringhup Willow – 1st in class Intermediate Female Brown
Baringhup Waris – 2nd in class Adult Female Med-Dark Fawn
Haylilla Kokoti – 2nd in class Adult Female Black

Baringhup Wilis – 1st in class  Fleece 6-12 Mths Med-Dark Fawn

AAA National Show

4-6th August 2016. 
Judges: Lyn Dickson & Peter Kennedy

Baringhup The Wizard – 1st in class Intermediate Male Black

Ballarat Alpaca Show

24th July 2016. 
Judge: Andrew Munn

Baringhup Waris – 3rd in class Intermediate Female Med-Dark Fawn
Baringhup Willow – 1st in class Intermediate Female Brown
Baringhup Vincent VG – 2nd in class Adult Male Med-Dark Fawn
Baringhup Vortex – 2nd in class Adult Male Bown

Hamilton AlpacaFest Show

18-19th June 2016
Judge: Karen Caldwell

Baringhup Wilis – 2nd in class Intermediate Female Med-Dark Fawn
Baringhup Willow– 2nd in class Intermediate Female Brown
Baringhup The Wizard – 2nd in class Intermediate Male Black
Baringhup Vortex – 1st in class Adult Male Med-Dark Fawn

Colour Classic South Australia

14-15th May 2016
Judges: Jenny Jackson & Bronwyn Munn

Baringhup The Wizard – 2nd in class Intermediate Male Black
Baringhup Vortex – 3rd in class Adult Male Brown

Wodonga Show

19th March 2016
Judges: Kylie Martin (Halter), Karen Caldwell (Fleece)

Baringhup The Wizard

Baringhup The Wizard

Baringhup Waris – 3rd in class Junior Female Dark Fawn
Baringhup Willow – 2nd in class Junior Female Brown
Baringhup The Wizard – 1st in class Junior Male Black
Baringhup The Wizard – Best Black
Baringhup Wilis – 1st in class Intermediate Female Dark Fawn
Baringhup Vincent VG – 1st in class Adult Male Dark Fawn

Baringhup Wilis – 2nd in class Fleece 6-12 Mths Dark Fawn
Baringhup The Wizard – 1st in class Fleece 6-12 Mths Black
Baringhup The Wizard – Reserve Champion Huacaya Fleece
Baringhup Vortex – 1st in class Fleece 18-30 Mths Dark Fawn

Creswick Fleece Show

3rd-4th March 2016
Judge: Andrew Munn

Baringhup The Wizard – 1st in class 6-12 mth Black
Baringhup Willow – 3rd in class 6-12 mth Brown
Baringhup Vortex – H/C in class 18-30 mth Med-Dark Fawn

2015

Bendigo Show

24th October 2015
Judge: Dean Ford

Baringhup The Wizard – 2nd in class Junior Male Black
Baringhup Willow – 3rd in class Junior Female Brown

Ballarat Alpaca Show

DSCN1237

Baringhup Vortex

26 July 2015. 
Judge: Chris Williams

Baringhup Vesper – 3rd in class Intermediate Female Med-Dark Fawn

Royal Melbourne Show

11-12th July 2015
Judges: Jenny Jackson and Sara Jane MacLennan (US)

Baringhup Vortex – 2nd in class Intermediate Male Med-Dark Fawn
Baringhup Vincent VG– 3rd in class Intermediate Male Med-Dark Fawn

 

 

Hamilton AlpacaFest Show

DSCN1126

Adult Baringhup Usi at AlpacaFest

20-21st June 2015
Judge: Natasha Clarke and Marc Mullette

Baringhup Voodoo Doll – 3rd in class Intermediate Female Roan
Baringhup Usi– 1st in class Adult Male Brown

Wodonga Show

8th March 2015
Judge: Chris Williams

Baringhup Vesper – 2nd in class Junior Female Dark Fawn
Baringhup Voodoo Doll – 1st in class Junior Female Roan
Baringhup Vortex – 3rd in class Junior Male Dark Fawn
Baringhup Ursa – 1st in class Intermediate Female Dark Fawn
Baringhup Vincent VG – 3rd in class Intermediate Male Dark Fawn
Baringhup Usi – 2nd in class Intermediate Male Brown

Creswick Fleece Show

Vortex Fleece Creswick

Vortex Fleece

26-27th February 2015
Judge: Nerida Aldred

Baringhup Vortex – 1st in class 6-12 mth Med-Dark Fawn
Baringhup Vortex – Supreme Champion Med-Dark Fawn
Baringhup Usi – 3rd in class 12-18 mth Brown
Baringhup Urban Cowboy – 1st in class 18-30 mth Brown

2014

Bendigo Show

25th October 2014
Judge: Chris Williams

Baringhup Vesper – 2nd in class Junior Female Dark Fawn
Baringhup Voodoo Doll – 1st in class Junior Female Black
Baringhup Vortex – 1st in class Junior Male Dark Fawn
Baringhup Vincent VG – 2nd in class Junior Male Dark Fawn
Baringhup Usi – 2nd in class Intermediate Male Brown
Baringhup Toscanini – 2nd in class Adult Male Black

Seymour A&P

4th October 2014. 
Judge: Kylie Martin

Baringhup Vesper – 1st in class Junior Female Dark Fawn

Ballarat A&P

27th July 2014. 
Judge: Natasha Clark and Ben Schmaal

Baringhup Usi – 1st in class Junior Male Brown
Baringhup Toscanini – 1st in class Adult Male Black

Royal Melbourne

12-13th July 2014. 
Judges: Peter Kennedy and Jude Anderson

Baringhup Toscanini – 2nd in class Adult Male Black

AlpacaFest

IMG_3917a

Baringhup Usi Junior Champion

24-25th May 2014. 
Judges: Angela Preuss and Di Marks (NZ)

Baringhup Uzoma – 3rd in class Junior Male Brown
Baringhup Usi – 1st in class Junior Male Brown
Baringhup Usi – Champion Junior Male

Wodonga Show

29th March 2014. 
Judge: Angela Preuss 

Baringhup Urban Cowboy – 3rd in class Junior Male Brown
Baringhup Toscanini – 2nd in class Adult Male Black

2013

Whittlesea Show

2nd November 2013. 
Judge: Chris Williams

Baringhup Umberto – 3rd in class Junior Male Dark Fawn
Baringhup Toscanini – 1st in class Adult Male Black
Baringhup Toscanini – Best Black
Baringhup Tabitha – 2nd in class Adult Female Brown

Bendigo Show

tosca-with-ribbons

Reserve Champion Baringhup Toscanini

26th October 2013
Judge: Peter Kennedy

Baringhup Umberto – 3rd in class Junior Male Dark Fawn
Baringhup Urban Cowboy – 3rd in class Junior Male Brown
Baringhup Toscanini – 1st in class Intermediate Male Black
Baringhup Toscanini – Reserve Champion Intermediate Male
Baringhup Toscanini – Best Black
Baringhup Tallulah – 3rd in class Adult Female Brown
Baringhup Tabitha – 1st in class Adult Female Brown
Baringhup Tabitha – Champion Adult Female

AAA National Show

AAA Sapphire Portrait

Sapphire at AAA

10th October 2013
Judges: Angela Preuss & Kylie Martin

Baringhup Toscanini – 2nd in class Intermediate Male Black
Baringhup Sapphire – 1st in class Senior Female Brown

Colourbration

16th August 2013
Judges: Karen Caldwell & Natasha Clark

Baringhup Toscanini – Highly Commended Intermediate Male Black
Baringhup Toscanini – 3rd in class Black Progeny (Millduck Mandela NZ)
Baringhup Tabitha – 2nd in class Adult Female Brown

AlpacaFest

25th May 2013
Judges: Wendy Billington & Kate Mander (NZ)

Baringhup Tabitha – 3rd in class Intermediate Female Brown

Wodonga Show

16th March 2013
Judge: Ron Reid

Baringhup Tallulah – 3rd in class Junior Female Dark Fawn
Baringhup Tabitha – 3rd in class Junior Female Brown
Baringhup Toulouse-Lautrec – 2nd in class Junior Male Dark Fawn
Baringhup Toscanini – 1st in class Junior Male Black

2012

Whittlesea Show

3rd November 2012.
Judge: Jillian Holmes

Baringhup Tallulah – 3rd in class Junior Female Dark Fawn
Baringhup Tabitha – 2nd in class Junior Female Brown
Baringhup Toulouse-Lautrec – 3rd in class Junior Male Dark Fawn
Baringhup Toscanini – 1st in class Junior Male Black

Bendigo Show

27th October 2012. 
Judge: Brian Worcester

Baringhup Tallulah – 2nd in class Junior Female Dark Fawn
Baringhup Tabitha – 1st in class Junior Female Brown
Baringhup Tabitha – 2nd in class Sires Progeny (Millduck Jarrah)
Baringhup Toulouse-Lautrec – 2nd in class Junior Male Dark Fawn
Baringhup Sapphire – 1st in class Adult Female Brown
Baringhup Sapphire – Reserve Champion Adult Female
Baringhup Spica – 2nd in class Adult Male Dark Fawn

Colourbration

18th August 2012.
Judges: Lyn Dickson & Angela Preuss

Baringhup Sapphire – 3rd in class Intermediate Female Brown
Baringhup Sapphire – 1st in class Sires Progeny (Millduck Jarrah)

Ballarat Show

29th July 2012.
Judges: Peter Kennedy & Pam Baxter

Baringhup Sasha – 2nd in class Intermediate Female Dark Fawn
Baringhup Sapphire – 1st in class Intermediate Female Brown
Baringhup Sapphire – 1st in class Sires Progeny (Millduck Jarrah)
Baringhup Spica – 2nd in class Intermediate Male Dark Fawn

Hamilton Alpaca Fest

8th June 2012. 
Judge: Karen Caldwell

Baringhup Sapphire – 2nd in class Intermediate Female Brown
Baringhup Sapphire – 1st in class Sires Progeny (Millduck Jarrah)

Wodonga Show

16th March 2012
Judge: Rick Hodgson

Baringhup Sasha – 3rd in class Junior Female Dark Fawn
Baringhup Sapphire – 1st in class Junior Female Brown
Camelot Merlin’s Trick – 1st in class Adult Female Brown

 

 

 

website by gg-logo-web